Nauka jazdy na nartach dzieci - jak i kiedy zacząć? Dzieci na nartach - na co zwracać uwagę? Uczyć samemu czy z instruktorem?

Nauka jazdy na nartach dzieci to temat bardzo szeroki. Postaramy się go pokrótce przybliżyć. Zasadnicze pytania to:

  • od jakiego wieku uczyć dziecko jazdy na nartach?

  • jak uczyć dziecko jazdy na nartach?

  • gdzie uczyć dzieci jazdy na nartach?

  • park narciarski dla dzieci - dlaczego dzieci to kochają?

  • czy warto wybrać się na wyjazd rodzinny z nauką jazdy na nartach dla dzieci?


wyjazd na narty z dziecmi  wyjazd na narty z dziecmi


Od jakiego wieku uczyć dziecko jazdy na nartach?

Nauka jazdy na nartach dzieci w zależności od rozwoju motorycznego dziecka może rozpocząć się wieku 3-4 lat. Istotne jest tutaj, aby dziecko miało na tyle siły, aby samodzielnie stać na nartach. Pamiętajmy, że nie jest to takie oczywiste dla maluszka. Olbrzymie i ciężkie dla niego buty i te "długie" narty mogą początkowo sprawiać trudności. Naturalne będą upadki. Nie należy jednak się tym przejmować, dzieci są niesamowicie elastyczne, nawet gdy się przewrócą to szybko się otrzepią i ruszą dalej. Ważna jest odpowiednia motywacja i nastawienie dziecka, jeszcze zanim wyjedziemy w góry. Chęć nowych doświadczeń na śniegu spowoduje, że nawet mimo trudności dziecko będzie chciało zjeżdżać.


Jak uczyć dziecko jazdy na nartach?

Nauka jazdy na nartach dzieci to przede wszystkim nauka przez zabawę. Jakie stosować zabawy dla dzieci na nartach? Istnieje szereg bardzo dobrych gier i zabaw, ale o tym napiszemy w innym artykule. Kolejne pytanie - czy uczyć samemu czy z instruktorem w szkółce narciarskiej? Z jednej strony chcemy być blisko swojego dziecka, bo jest małe i my najlepiej wiemy czego mu trzeba, z drugiej to instruktor wie jak metodycznie podejść do tego niełatwego zadania.  Pierwsze kroki, jeśli zdobędzie się trochę wiedzy można wykonać bez pomocy instruktora, dalszą naukę zalecałbym pod jego okiem. Dobra szkółka narciarska ma odpowiednią do tej pracy kadrę. Mam tu na myśli doświadczonych instruktorów, którzy potrafią znaleźć sposób na malucha. Dodatkowo w przypadku nauki jazdy na nartach dzieci, zajęcia często prowadzone są w grupach. O ile jest to niewielka grupka, jest to bardzo dobry pomysł. Będąc w grupie dzieci uczą się samodzielności, chcą sobie pomagać, wzajemnie się mobilizują, a czasem u nieco starszych pojawia się też element rywalizacji. Jeśli instruktor to zauważy i dobrze wykorzysta pewne jak w banku jest, że dzieci nawiążą nowe przyjaźnie i nie będą mogły doczekać się powrotu na stok.


Gdzie uczyć dzieci jazdy na nartach?

Wybór miejsca do nauki to sprawa kluczowa. Jeśli chodzi o stok to koniecznie musi być to miejsce dostosowane do nauki dzieci. Przede wszystkim musi być to trasa łatwa, a stok płaski. Najlepiej jednak na samym początku jeśli byłby to fragment stoku wydzielony i odgrodzony ze względów bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że początkujące dziecko nie kontroluje toru jazdy, nie potrafi na początku hamować, stąd też wybór odpowiedniego stoku, najlepiej z przeciwstokiem to bardzo istotna kwestia podczas nauki jazdy na nartach dzieci. Z tego też względu szczególnie dla dzieci, które rozpoczynają przygodę z białym szaleństwem, optymalnym rozwiązaniem jest ogródek narciarski.

Ogródek narciarski dla dzieci - dlaczego dzieci to kochają?

Ogródek narciarski dla dzieci jest dla nich niczym raj. W takim miejscu oprócz wyciągu taśmowego, jest też mnóstwo dodatkowych atrakcji jak śnieżne tunele, kolorowe figurki, minislalomy do doskonalenia jazdy, a także małe tory przeszkód dla dzieci, które opanowały już pierwsze skręty. Nauka jazdy na nartach dzieci w takich warunkach to sama przyjemność. Tego typu obiekty z reguły są jednak zarezerwowane dla szkółki narciarskiej, także w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak oddać dziecko pod opiekę instruktora. Możemy być jednak pewni, że nasza pociecha wróci zadowolona, o ile pracujący w szkółce instruktorzy są specjalistami od dzieci.

Czy warto wybrać się na wyjazd rodzinny z nauką jazdy na nartach dla dzieci?

Wyjazd rodzinny z nauka jazdy na nartach dzieci w formie przedszkola narciarskiego to bardzo dobry pomysł. O szczegółach możesz przeczytać w tym artykule. Ciekawym elementem urozmaicającym kurs narciarski są zawody na koniec turnusu. Mogą mieć różną formę. Ważne jest, żeby nagrodzić dzieci za postępy podczas trwania kursu. W organizowanych przez nas przedszkolach narciarskich każde dziecko zostaje wyróżnione i otrzymuje pamiątkowy medal i dyplom. Nie ma tutaj lepszych i gorszych - liczy się udział - jak na Olimpiadzie;)


Przy okazji polecamy lekturę wydanego w 2015 roku Programu Nauczania Dzieci SITN PZN, który w obszerny sposób omawia tematykę jaką jest nauka jazdy na nartach dzieci.

Szukasz instruktora dla swojego dziecka? Skontaktuj się z nami! Nauka jazdy na nartach dzieci to nasza specjalność.