Gogle czy okulary to nieodzowny element ochronny na nartach. Chronią nas nie tylko przed nadmierną ilością promieni słonecznych docierających do naszych oczu, ale również od urazów mechanicznych.

Jak wybrać gogle narciarskie? Przeczytaj nasz narciarski przewodnik zanim dokonasz zakupu.

 

Gogle narciarskie - czy naprawdę są niezbędne?

Kompletując sprzęt narciarski nie możemy zapomnieć o goglach. To oprócz nart, butów, kijków i kasku jeden z ważniejszych elementów narciarskiego ekwipunku. Często zdarza się, że rola gogli jest bagatelizowana. Mimo że brak ochrony oczu może nie powodować urazów natychmiastowych w skutkach, to niewątpliwie niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Rozmawiałem swego czasu z osobą pracującą na wyciągu w jednym z włoskich kurortów. Mężczyzna pracował przez kilka lat nie nosząc nigdy okularów przeciwsłonecznych, a teraz ma problemy ze wzrokiem. Sam stwierdził, że jego zdaniem te problemy są spowodowane właśnie jego lekkomyślnością i brakiem odpowiedniego zabezpieczenia oczu. Posiadanie gogli (czy okularów) jest ważne przede wszystkim z dwóch względów.

Nie należy też zapominać, że przy większych prędkościach jazda bez ochrony oczu staje się trudna i zaczynamy płakać niczym przy krojeniu cebuli.

Po pierwsze ochrona przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, po drugie ochrona przed urazami mechanicznymi. O ile te drugie wydawać by się mogło, że nie są czymś codziennym, to o ochronie przed promieniami słonecznymi należy mówić, jako o sprawie kluczowej. Nie należy też zapominać, że przy większych prędkościach jazda bez ochrony oczu staje się trudna i zaczynamy płakać niczym przy krojeniu cebuli. Producenci renomowanych marek gogli dbają ściśle o to, by jakość szybek była jak najwyższa i by te szybki chroniły oczy użytkownika. Nic dziwnego - to pracuje na renomę firmy. Podobnie jest z okularami, których kupno na deptaku narciarskiego kurortu to strata pieniędzy.

 

Jak wybrać gogle narciarskie - rodzaje szybek

Na rynku dostępne są modele o zróżnicowanej jasności szybek. Najciemniejsze, często obecnie lustrzane, na dni słoneczne, jaśniejsze podczas słabszego słońca. Istnieją ponadto szybki rozjaśniające na wyjątkowo trudne warunki oświetleniowe, np. mgłę. Z reguły szybki te mają kolor żółty lub pomarańczowy, a ich zadaniem jest poprawa kontrastu. Gdy chcemy jeździć przy sztucznym świetle - idealne będą szybki przezroczyste. Jednak trudno jest kupić gogle tylko z przezroczystymi szybkami. Niektóre firmy oferują modele z możliwością wymiany szybek w zależności od warunków. Jest to cecha bardzo przydatna, wszakże często zdarza się jeździć na nartach przy różnej pogodzie - niekoniecznie tylko słonecznej.

 

Gogle z polaryzatorem - co to takiego?

Ważną cechą gogli z wyższej półki jest ich wyposażenie szybek w polaryzator. Unikniemy przez to zbędnych refleksów i odbić. Zalecałbym zatem kupowanie markowych gogli. Po pierwsze możemy być wtedy prawie pewni, że pod względem optycznym gogle są odpowiednie (filtry UV i polaryzacyjne, brak zniekształceń obrazu), a po drugie z dużym prawdopodobieństwem możemy oczekiwać, że gogle te nie będą parowały, a ich systemy wentylacyjne są zaprojektowane tak, by zapewnić nam optymalny komfort widzenia.

Gogle i kask narciarski - jak zestawić?

Jeśli chcemy kupić gogle pasujące do kasku, to polecam wybranie się do sklepu już z kaskiem, tak by można było przymierzyć komplet. Nie będziemy później musieli się martwić o gołe czoło i wiejący w nie wiatr.

Mam nadzieję, że te wskazówki jak wybrać gogle narciarskie pomogą w podjęciu odpowiedniej decyzji. Udanych szusów!

Konrad Drzymała